404 Not Found

Not Found

The requested URL /_s3_exportBlogPravdaSk_head.asp was not found on this server.


Apache/2.4.7 (Ubuntu) Server at servis.pravda.sk Port 80
Založ si blog

Problematika bývania pre mladých

Milí priatelia, iba doslova pár dní “dozadu” sme sa spontánne rozhodli aktívnejšie vstúpiť do problematiky bývania mladých ľudí. Zovšadiaľ počúvame, že sme budúcnosťou tejto krajiny, (čo nás samozrejme veľmi teší:) a aj práve preto sme sa rozhodli ozvať.  A aby neostalo len pri plánoch a prázdnych rečiach, rozhodli sme sa založiť iniciatívu, ktorú sme nazvali “Bývanie pre mladých”

Ako prvé sme sa pozreli na zúbok poplatku za miestny rozvoj, nakoľko sme boli presvedčení, že môže veľmi výrazne zasiahnuť do bytovej politiky mladých ľudí. Mnohí z nás riešia podobný problém – vlastné bývanie je ťažko dostupné, drahé, ceny bytov opäť začali stúpať, nájomné tiež poriadne zamáva s vaším rozpočtom.  Podľa európskeho štatistického úradu na Slovensku až ¾ mladých vo veku 18-34 rokov býva u rodičov. A vyzerá to tak, že táto situácia sa bude iba zhoršovať. Problémom je, že, že chýbajú štartovacie alebo nájomné byty pre mladé rodiny a podobných projektov je plánovaných, žiaľ, žalostne málo. Obávali sme sa, že poplatok za miestny rozvoj, bude znamenať ďalšie zvyšovanie ceny bytov, bez adekvátnej protihodnoty pre mladých ľudí a mladé rodiny. Tento poplatok dal obciam do rúk možnosť zvýšiť cenu nehnuteľností o 10 až 35 eur za meter štvorcový. Všetkým rovnako, čo rozhodne nie je zanedbateľná čiastka.

Úprimne, vôbec sme nečakali ako to všetko dopadne a či nás vôbec niekto bude počúvať. Posledné dni boli pre nás naozaj krstom ohňom. Zrazu sme sa ocitli uprostred nových vecí, museli sme zvládnuť tlačovku  (do poslednej chvíle sme nevedeli, či vôbec prídu nejaký novinári). Potom keď sme zbadali koľko ich prišlo, tak nám nebolo všetko jedno:) Aj keď to pre nás bolo naozaj niečo nové o to viac sme to robili s nadšením a elánom a snažili sme sa odviesť čo najlepšiu prácu.

A prečo vlastne píšem tieto riadky? Išlo nám o to, aby sa taká dôležitá téma, akou bezpochyby bývanie pre mladých je, ktorá sa bytostne dotýka riešila aj za našej účasti. Tým nemyslím iba nás, prvotných organizátorov tejto akcie, ale všetkých mladých ľudí.  Veľmi nás potešil záujem novinárov a množstvo reakcií našich známych, ale aj úplne cudzích mladých ľudí. A vtedy sme pochopili, že ozvať sa malo svoj zmysel. Sme radi, že sa nám podarilo rozvíriť verejnú diskusiu a získať pozornosť kompetentných ľudí.  Ako jedno z riešení vidíme stavanie nájomných alebo štartovacích bytov pre mladých ľudí. Namotivovaní našim pokrokom sme sa preto rozhodli osloviť viacerých poslancov a starostov metských častí a čo je dôležité, viacerí sa nám ozvali. A aj nájomné bytu budú, dúfame, predmetom našich stretnutí. Takže rozhodne nekončíme, ale iba začíname.

Ako jedno z riešení vidíme, že politické subjekty a odborná verejnosť by viedli diskusie na túto tému. Z nej by sa vybrali konštruktívne body, ktoré by mohli zmeniť koncepciu poplatku za rozvoj. Najväčší problém totižto vidíme v tom, že mestské časti a obce môžu rozhodnúť rozhodnúť kam budú investovať a to nemusí byť vždy najlepšie riešenie ak v rámci potreby infraštruktúry sa rozhodnú stavať kultúrny dom. Veríme, že celý problém by sa mohol vyriešiť ak by krajské mesta začali riešiť problematiku bývania s tým, že začnú stavať obecné tzv. štartovacie byty.

A preto mi dovoľte touto cestou poďakovať. Patrí Vám veľká vďaka za Váš záujem, vaše rady, podnety, ale aj konštruktívnu kritiku, ktorej sa nebránime a bola pre nás dôležitá.  Veľa vecí bolo pre nás nových a určite sa dali spraviť aj lepšie. Takže len smelo do toho, stále s Vami počítame a budeme radi ak nás oslovíte, poradíte , pomôžete. Berieme to tak, že nás hlas bolo našťastie počuť, ale stále sme ešte v polovici cesty. Ale spolu s vami sa po nej kráča oveľa lepšie 🙂

Pekný deň priatelia

 

Bývanie pre mladých – kto sme a čo chceme

16.08.2016

Iniciatíva Bývanie mladých vznikla na popud niekoľkých mladých ľudí a študentov, ktorí sami riešia otázku bývania. Poznáme sa z rôznych študentských organizácií, podujatí. Máme podobné viac »

Andrej Kiska

Poslanci Smeru a SNS chcú začať konanie proti prezidentovi Kiskovi

28.03.2017 13:50

Koaliční poslanci Smeru a SNS poslali na výbor pre nezlučiteľnosť funkcií podnet na konanie proti prezidentovi Andrejovi Kiskovi.

euro, peniaze, hotovosť

Nemeckí investori favorizujú Česko, Poľsko, Slovensko. Pre členstvo v EÚ

28.03.2017 13:43

Česká republika je medzi krajinami strednej a východnej Európy najatraktívnejšou investičnou lokalitou pre nemeckých investorov.

šiaci stroj, žena, šitie

Práca už nie je vzácna. Mnohí sa jej skôr vyhýbajú

28.03.2017 13:00

Ak ponuka prevýši dopyt, treba ponúknuť viac. A platí to aj o pracovných ponukách.

vojak, obrana, armáda

Ministerstvo obrany nakúpi vozidlá za 1,2 miliardy eur

28.03.2017 12:46

Ministerstvo obrany plánuje pre vojakov kúpiť bojové obrnené vozidlá 8x8 a bojové obrnené a viacúčelové taktické vozidlá 4x4.

byvaniepremladych

Mladí by mali mať šancu na dostupné bývanie

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 6676x
Priemerná čítanosť článkov: 3338x

Autor blogu

Kategórie

Archív